Programme Printemps de Bourges 2008
Mardi 15 avril
12h > 16h30
* Le Dispositif
* Gatineau
* Philémon
* Chinese Man
* The LatitudZ
* ZoB’
16h > 17h45
* Loane
* Yael Naim
19h > 23h30
* Rose
* Renan Luce
* Christophe Willem
21h > 01h
* Constance Verluca
* La Maison Tellier
* Adam Green
* Syd Matters
* Cocoon
* French Cowboy
* HushPuppies
Mercredi 16 avril
12h > 17h
* Bastet
* St Augustine
* Aloan
* ALB
* Tremore
* Twice
* Monofocus
16h > 17h30
* Alban Dereyer
* Chris Garneau
19h > 23h45
* Deportivo
* BB Brunes
* The Kooks
* BabyShambles
17h > 21h20
* Nouvel R
* Sefyu
* Psy4 de la Rime
* Sinik
22h > 02h30
* Chapelier Fou
* Fluidrock and the Bubblebot
* Dubmood
22h > 02h30
* Lilea Narrative
* Molecule
* NIVEAU ZERO
* RAFALE
18h > 21h15
* Claire Diterzi
* Ibrahim Maalouf
* Daphné
21h > 22h30
* Camille
Jeudi 17 avril
16h > 17h
* Adele
12h > 17h
* Roken is Dodelijk
* puggy
* The Delano Orchestra
* Kiss Kiss Bang Bang
* Kid Bombardos
* Stellardrive
* Curry and Coco
19h > 23h45
* Moriarty
* Yael Naim
* Thomas Dutronc
* Cali
20h > 00h45
* Mix Master Mike
* Svinkels
* Birdy Nam Nam
* Yuksek
22h > 02h
* Phoebe Killdeer and the short straws
* Fujiya & Miyagi
* Friendly Fires
22h > 02h
* Fancy
* The Pistolas
* Be Your Own Pet
* Foals
18h > 21h15
* Baby Dee
* Rickie Lee Jones
* Current 93
21h > 22h30
* Camille
Vendredi 18 avril
18h > 00h
* Fat Freddy’s Drop
* Keny Arkana
* Groundation
* Tiken Jah Fakoly
* Israel Vibration
20h > 23h30
* Zebramix
* Catherine Ringer chante les Rita Mitsouko
22h > 02h20
* Zombie Zombie
* Sébastien Tellier
* The Wombats
* Danton Eeprom
22h > 02h20
* Holy Fuck
* Midnight Juggernauts
* Surkin
* The Qemists
19h30 > 22h45
* Laetitia Shériff
* Daniel Darc
* Blonde Redhead
21h > 22h30
* Camille
Samedi 19 avril
12h > 16h30
* Dyaoulé Pemba
* Mélanie Pain
* Féloche
* Blague à Part
* Yoanna
* Mounawar
15h > 17h
* Battle Tecktonik
20h > 01h30
* Blood Red Shoes
* Gogol Bordello
* The Hives
* Justice
* Vitalic
18h > 22h30
* Dub Trio
* Zenzile
* Ez3kiel
* Serj Tankian
22h > 02h
* Foreign Beggars
* Digital Mystikz
* Antipop Consortium
22h > 02h
* Pete Philly and Perquisite
* Nneka
* Tumi and The Volume
* Dub Pistols Live
17h > 20h
* Soko
* Alela Diane
* The DØ
19h > 22h
* Jeanne Plante
* Tender Forever
* Gonzales
17h > 17h30
* "GOD IS SOUND"
21h > 22h30
* "BACH TO 2008"
Dimanche 20 avril
14h > 18h
* Caravan Palace
* Ridan
* Asa
* Rokia Traoré
Plus d’info : www.printemps-bourges.com